DECEMBRSKI POZDRAV

Dnevi drvijo na prazničnem vlaku novoletnih pričakovanj. Decembrsko voščilo vsem vam je pripeto na spletno stran vrtca. Vsi, ki oblikujemo vsakdan vaših otrok, vam želimo veliko dobrega in predvsem čimprejšnje ponovno snidenje.

Kaj počnemo? Morda vam bo v pomoč nekaj dejavnosti, ki jih lahko izvajate tudi doma. Vaje krepijo finomotorične spretnosti, orientacijo na listu, koordinacijo gibov, utrjujejo poznavanje barv in oblik geometrijskih teles, preštevanje in štetje »daril«,  poznavanje raznovrstnosti dreves in razlike med njimi, poimenovanje živali in način prezimovanja,  jezikovne spretnosti, bogatijo besedni zaklad in artikulacijo glasov, poslušanje in sledenje navodilom, ustvarjalnost in igro ter  omogočajo druženje in medsebojno pomoč, …. Naj bo zabava za vse.

https://www.youtube.com/watch?v=nLGBEETtEPc

 • Tiskanje s tempera barvami in stiroporjem »Smrekov gozd v snegu«:

Stiropor nalomite skupaj z otroki na približne trikotnike, jih premažete s tempera barvo in odtisnete na papir. S prstki naj otroci dorišejo debla in zasnežena tla. Snežinke pa natisnejo z vatiranimi palčkami. Po žeji lahko odtisnete s prstki trebuščke ptic, zajčkov, lisičk ipd., nato pa dorišete krila, kljun, ali ušesa, repek, brke.

(zgodba: Lisički v snegu)

 • Tiskanje s tempera barvami in stiroporjem in lepljenje barvnih kvadratov ali pravokotnikov:

Na enak način kot prejšnjo dejavnost odtisnemo smreko (eno samo veliko, čez cel list), narišemo deblo in s prsti še zasnežena tla ter snežinke. Iz barvnih trakov otroci izrežejo kvadrate in/ali pravokotnike in jih prilepijo na zasnežena tla pod smreko. Otrokom izrežite zvezdo, ki jo bodo prilepili na vrh smreke. S flomastrom (grafomotorične vaje) naj narišejo kvadratom/pravokotnikov navpično in vodoravno črto kot bi bil darilni trak. Na smreko pa z tempera barvo in vatiranimi palčkami odtisnejo balončke.

 • Slikanje s prstki:

Na list papirja s prstom oblikujejo večji krog in ga z krožnimi gibi zapolnijo. POD ta krog narišejo zasnežena tla, NAD krog pa naredijo s prsti snežinke. V krogu narišejo usta in oči s prstki (pika pika pikica to je lepa slikica). Med očmi in usti pa korenček za nos.

(zgodba: Snežaki v snegu ali Snežinka z napako)

 • Odtisi dlani:

Dlan pomočimo ali premažemo z barvo (rjavo rumeni odtenki) ter podrgnemo narahlo dlan ob dlan. Obe dlani odtisnemo na papir. S prstkom narišemo ali s palcem odtisnemo rdeč trebušček in kljun ter oko. Dobili smo taščico.

(zgodba: Zimska pesem).

 • Deli celote in sledenje navodilom – orientacija na listu:

Iz belega papirja izrežemo (starši ali otroci) tri različno velike kroge, klobuk, korenček, šal, rokavici. Kroge prilepijo na papir v smeri od spodaj navzgor od največjega do najmanjšega. Na najmanjši krog (glavo) prilepijo klobuk. Ker snežaka zebe mu dodajo še šal in rokavici. S flomastri narišejo oči in usta ter gumbe. Na koncu pa prilepijo še korenček. Iz ostankov papirja izrežite ali natrgajte tla in jih prilepite pod/čez največji krog.

(zgodba: Gospod snežak)

Pesem Sneženi mož (A. Kolman) : https://www.youtube.com/watch?v=5fRztLQRhcw

Pesem Snežak: https://www.youtube.com/watch?v=ytWH_fczhWo

 • Deli celote in sledenje navodilom – orientacija na listu:

Iz papirja (rjavega ali kakršnega koli) izrežite večji krog, ušesa in rogovje. Iz rdečega papirja izrežite manjši krog za nos. Oči lahko izrežete iz papirja ali narišete. Sestavljate po principu iz sredine ven: zalepite velik krog (glava), ušesa in rogovje. Na sredino kroga prilepite rdeč nos, oči in usta narišite ali prilepite (po želji). Če želite, lahko nadaljujete z manjšim krogom (trup) in 4 pravokotnimi trakovi (noge) in jih prilepite na večji krog (glavo). Velikost lista si prilagodite.

Pesem Jelenček Rudolf: https://www.youtube.com/watch?v=REVA4mLbepE

https://www.youtube.com/watch?v=mGkM44Nw_f4

 • Nekaj preprostega za plesno izražanje in učenje tujega jezika:

https://www.youtube.com/watch?v=tbbKjDjMDok

 • Ples pingvinov (A. Kolman):

https://www.youtube.com/watch?v=v99rtI-rDJw;

https://www.youtube.com/watch?v=xIHbNNcXC2U

 • Božično žito:

Z otrokom skupaj kupite žito, pripravite zemljo in ustrezno posodo ter posadite žito. Opazujte žito pri rasti. Otrok naj zanj skrbi (zalivanje).

O BOŽIČNEM ŽITU

Božično žito imamo danes za okras v prazničnih dneh, v preteklosti pa so verovali, da bo letina v prihodnjem letu obilnejša, če bodo pred božičem posejali mlado žito.

Različna imena za mlado žito: na različnih koncih Slovenije so mlado zeleno žito različno poimenovali: na Gorenjskem se je uveljavilo ime ˝božično žito˝, na Štajerskem ˝kaljeno žito˝, na Dolenjskem ˝pšenička˝, v Beli krajini pa ˝večno življenje˝.

Pravočasna setev: božično žito nam bo ozelenelo v prazničnih dneh, če ga bomo posejali ob pravem času. Kar nekaj datumov je v navadi, ko lahko sejemo božično žito. Najbolj priljubljen datum za setev božičnega žita je 13. december, to je god sv. Lucije, ponekod pa ga sejejo tudi na god sv. Barbare, 4. decembra ali pa na Marijin praznik, to je 8. december.  Pri času setve upoštevajmo, da ima seme za kalitev dovolj vlage in primerno temperaturo in da bo pri višji temperaturi ozelenelo hitreje.

Kako se lotimo dela

Pšenico posejemo v plitve okrasne posodice ali pa kar v podstavke za cvetlične lončke. Seme enakomerno razporedimo v posodici, v katero smo predhodno nasuli plast zemlje in ga rahlo vdelamo v zemljo ter zalijemo. Pazimo, da je zemlja primerno vlažna in da se ne izsuši. Namesto zemlje lahko uporabimo tudi debelejšo plast vate, ki jo pred setvijo dobro namočimo z vodo. Seme enakomerno razporedimo po navlaženi vati in ga rahlo potisnemo v vato ter skrbimo, da se ne izsuši. Ker ima seme zalogo hranil za začetno rast v semenu, bo uspevalo tudi v vati. Po določenem času bo začelo rumeneti, vendar ne prav kmalu.

Ko žito ozeleni

Postavimo ga k jaslicam, lahko pa tudi na svetlo okensko polico in ga imamo za okras, vse dokler je lepe zelene barve. V primeru, da zraste previsoko, ga lahko porežemo na želeno višino. Lahko ga pustimo rasti vse do svetih Treh kraljev, nekateri ga pa pustijo celo do svečnice.

 • Opazovanje in gibanje:

Če je le mogoče, pojdite ven in opazujte svet okoli sebe. V naravo, na pohod, potep.

 • Igramo se različne prstne igre: ta pravi pijmo, …

Miška kaško kuhala (s kazalcem desne roke krožimo po dlani leve roke-lahko tudi obratno).
temu dala (pokažemo na palec),
temu dala (pokažemo na kazalec),
temu dala (pokažemo na sredinec),
temu dala (pokažemo na prstanec),
temu pa nič dala (pokažemo na mezinec),
malo pomešala (s kazalcem desne roke krožimo po dlani leve roke-lahko tudi obratno) in v luknjico zbežala (stisnemo pest in vanjo ‘zavrtamo’ kazalec).

Ta je rekel, da bo klovn. (palec)
Ta bo raje velik slon. (kazalec)
Ta bi rad bil krokodil. (sredinec)
Ta pa se bo le umil. (prstanec)
Ta ostal bi kar doma,  (mezinec)
noče biti maškara.

Ta je v vodo padu,  (palec)
ta ga je ven izvleku, (kazalec)
ta ga je iz oblekice sleku, (sredinec)
ta ga je dal v posteljco ajat, (prstanec)
ta je pa teku mamici povedat, (mezinec)
pol so ga pa ta, pa ta, pa ta, pa ta kregali,
na, na, na, na, zakaj si pa mamici povedal (rahlo udarjamo s prsti po mezinčku in se smejemo).

Ta z drevesa hruške stresa, (palec)
ta jih meče v prazne vreče, (kazalec)
ta na rame vrečo vzame, (sredinec)
ta jo skozi vrata vozi,  (prstanec)
ta pa gleda in pojeda  (mezinec; in ne pozabiti otroka dobro požgečkati)

Palček pravi – jejmo, jejmo,
kazalček pravi – pijmo,pijmo,
sredinček pravi – ja samo kje dobimo?
prstanček pravi – mamici v skrinjici vzemimo,
Mezinček pa je iz zibke gledal, pa vse mamici povedal.
tititi mezinček ti, ker si mamici povedal.

Miška z luknje je pritekla, malim miškam žemlje spekla:
tebi dam, ker se smejiš, (palec)
tebi dam, ker ne kričiš, (kazalec)
tebi dam, ker z bratci podeliš, (sredinec)
tebi dam, ker hitro zaspiš, (prstanec)
tebi dam, ker si najmanjša miiiiiiiiš (mezinec).

Gosenica je lezla, na mojo dlan prilezla.

Je palčka obiskala, kazalčka požgečkala,

sredincu je požugala, prstančku je zapela,

mezinčka pa objela….

 

Muha primaruha črno juho kuha… (navidezno kuhate)

Mmmmmm, kako diši…. (vonjate)

Kdor pokima, jo dobi (pokimate), kdor pa ne, pa umre!

Zdaj pa hitro spat v temni mušji grad (uležeš se na tla in spiš).

Ko se sonce prebudi, petelin zapoje ki ki riki! (kikirikate in vstanete)

 

 • Kuhajte, pecite skupaj… same slastne dobrote.

 

 • Bodite srečni in uživajte!   😊

https://www.youtube.com/watch?v=oWgTqLCLE8k

 

Do naslednjič…

Heidi 

 

(Skupno 294 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...